Hodnotenie kanoistickej sezóny 2018

Hodnotenie sezóny 2018 - 26 medailí ale aj prepad v hodnotení Slovenského pohára.

Rýchlostní kanoisti TJ Dunaj Štúrovo ukončili tohtoročné pôsobenie na vode s príchodom chladnejšieho počasia a v súčasnosti už tvrdo zarezávajú v posilňovni, na plavárni a na atletickej dráhe. V plnom prúde je príprava na novú sezónu. Tréneri Zorán Maršal a Tomáš Janoštiak hodnotia uplynulú sezónu 2018.

- Sezóna z pohľadu výsledkov:
ZM: Sezónu hodnotím pozitívne, potešilo nás množstvo medailí, trochu ale mrzí prepad v hodnotení Slovenského pohára.
TJ: Určite sme spokojní s počtom medailí - celkovo ich bolo 26 (7 zlatých, 9 strieborných, 10 bronzových), rovnako však vidím negatívne prepad v Slovenskom pohári.
 
- Najviac nás potešilo:
ZM: Ako oddiel sa rozrastáme, máme plno nových talentov, z ktorých by v budúcnosti mohol niekto ašpirovať aj na reprezentačné méty, zatiaľ nás však čaká tvrdá práca s mládežou, ale ako sa hovorí, tvrdá práca prináša svoje ovocie.
TJ: Veľmi sa teším, že nám konečne vzniká aj skupina kanoistov resp. kanoistiek. V súčasnosti vychovávam do "C-éčok" dve 11 ročné dievčatá. Ako posledný kanoista som pretekal ja sám ale to je už 15 rokov, v tejto sezóne som sa k tomu vrátil, dovtedy tu boli viac-menej iba kajakári. Je to niečo úplne iné a rozhodne to chce nástupcu.
 
- Problémy počas sezóny:
ZM: Problémom sú vždy financie, našťastie tento rok ich máme zase o trošku viac ako v minulom roku, je to však večný problém, napokon financovanie športu zo strany štátu resp. kraja či mesta je žalostné.
TJ: S peniazmi je to beh na dlhé trate, neustále hľadáme zdroje, oslovujeme firmy a podnikateľov. Často bojujeme s nedostatkom materiálového vybavenia, ako tak to stíhame pokrývať z vlastných zdrojov ale bez sponzorov to jednoducho nejde.
 
- Najväčšia pomoc:
ZM: Najviac pomáhajú rodičia našich pretekárov. Vozia deti vlastnými autami na preteky. To asi nepotrebuje ďalší komentár.
TJ: Rodičia detí pokiaľ ide o nezištnú výpomoc pri akýchkoľvek aktivitách či už v lodenici alebo na pretekoch.
 
- Tréningová príprava počas sezóny:
ZM: Tento rok sme mali veľmi veľké šťastie na podmienky. Od polovice marca sme boli intenzívne na vode, teda sme mali dostatok najazdených kilometrov pred pretekárskou časťou sezóny. Dunaj bol pomerne nízko počas celého roka a vtedy je hladina kľudnejšia. Tento rok sa určite veľmi dobre trénovalo. Absolvovali sme tiež dve tréningové sústredenia - jedno na priehrade Nitrianske Rudno a druhé na Váhu v Trenčíne. Obidve boli veľkým prínosom v tréningovej príprave.
TJ: Nakoľko sa nám počas leta rozrástla základňa bolo náročné sa sústreďovať iba na aktívnych pretekárov, museli sme pristúpiť k úplnému rozdeleniu tréningových skupín a často trénovať úplne individuálne. Lenže pri väčšom počte detí to inak ani nejde. Určite to však bol pozitívny krok.
 
- Fungovanie oddielu v minulosti:
ZM: Ja som pretekal ešte v polovici 80-tych rokov. Vtedy to bol samozrejme úplne iný systém, na všetko boli peniaze a hašterili sme sa "iba" o to, kto na preteky nepôjde, lebo sa už jednoducho nezmestil do autobusu. Privítal by som väčší záujem mesta o tento šport, pretože vtedy v 80-tych rokoch to bol jeden z najúspešnejších oddielov na Slovensku a mal v meste svoje miesto. Teraz sme viac-menej na okraji záujmu.
TJ: Ja som pretekal od roku 1995 do roku 2002 a začal som opäť v tejto sezóne. Zažil som to smutnejšie obdobie rozkladu kedy neboli peniaze na nič, napriek tomu to bolo najlepšie obdobie môjho života. Deti sú v dnešnej dobe trochu inak nastavené ako sme boli my, nebol internet, o počítačoch sme počuli len v televízií, mobilné telefóny boli "sci-fi". My sme ako decká venovali čas na tréningoch vlastnej súťaživosti, neustále sme sa chceli prekonávať. Toto dnešnej mládeži chýba.
 
- Motivácia k súťaživosti:
ZM: Snažíme sa o to, aby boli tréningy pestré. Nemôže to byť stále len drina, pretože deti síce veľa vydržia ale veľmi rýchlo sa unudia. Strojovou rutinou si ich nezískame. V 14-ich rokoch života už ale musia pomaly prechádzať na tú nudnejšiu časť celého snaženia, pretože inak sa výsledky nedostavia.
TJ: Okrem samotných tréningov na vode a v posilňovni občas organizujeme pre deti hravé aktivity, chodíme sa bicyklovať, opekať, v lete samozrejme nesmie chýbať kúpanie v Dunaji. Deti sa majú hrať a rovnako hravo musíme aj my tréneri vymýšľať program tréningov. Niekedy je to náročné byť kreatívny ale baví nás to.
 
- Plány v budúcej sezóne:
ZM: Rozhodne chceme ísť výsledkovo viac hore. Ako som už spomenul máme veľa talentovanej mládeže. Chystáme ďalšie nábory na školách v okolitých obciach a aj v meste a veľmi dúfame, že nájdeme vhodné typy pre tento šport. Chcem vrátiť oddiel na úroveň na ktorú si pamätám z minulosti. Malé oddiely ako my majú na Slovensku len veľmi malú možnosť ovplyvňovať dianie na úrovni národného zväzu, predpokladám, že s nárastom členskej základne príde aj potrebná kvalita a potom budeme mať väčšie možnosti nominácie mládeže do reprezentácie. V súčasnosti o našu mládež reprezentační tréneri ani nezakopnú, čo je trochu škoda. Na zrazoch mládežníckej reprezentácie sú aj pretekári slabší ako naši najlepší.
TJ: Určite potrebujeme mať dobre obsadené najmä žiacke kategórie, ideálne mať dvoch-troch pretekárov v každej kategórií. Jednak to pomáha pri bodovaní v Slovenskom pohári a jednak to vytvára dobrú vnútornú konkurenciu. Deti sa ťahajú navzájom a teda aj kvalita ide hore. Toto je osvedčená prax vo veľkých oddieloch.
 
- Medailové nádeje:
ZM: môžem menovať hneď dvoch adeptov - Edvin Szabados (žiak 12r.) a Viktória Urbánová (žiačka 14r.), títo sa na záver sezóny neskutočne vyšvihli k individuálnym medailám, bola radosť sledovať ich, keď si zaslúženú odmenu preberali na stupni víťazov. Vtedy aj oni sami pochopili o čom bola tá tvrdá práca počas predchádzajúcej zimnej prípravy a hlavnej sezóny. V súčasnosti majú na tréningoch neskutočnú motiváciu na sebe pracovať a pre mňa ako trénera je to o to jednoduchšie, že ich nemusím nútiť aby sa trošku namáhali. Momentálne to ide samo, dúfam, že im to vydrží. Je tu potom ešte Dávid Varga, ktorý mal síce tiež dobrý záver sezóny, no na medaile ešte nedosiahol. Snáď v budúcej sezóne. Stále verím, že sa trochu pozdvihnú aj naši kadeti, ktorí v tejto sezóne veľa vody nenamútili.
TJ: Marcell Vodička (8r.) - tento mladík ešte len teraz začne riadne pretekať. Minulú sezónu pretekal iba ako neregistrovaný pretekár v špeciálnej súťaži "Krpec cup", pretože deti riadne pretekajú až od 9-ich rokov. Je veľmi dobre pohybovo nadaný, taký prirodzený talent aký sa často nevidí. Je veľmi hravý a nezbedný takže sa s ním rozhodne nenudíme. A tiež je to náš najúspešnejší pretekár sezóny čo sa medailí týka (3 zlaté a 4 strieborné). A ako som už spomenul kanoistky - Michaela Zgurišová a Anna Madocsai. U týchto troch vidím reálne medailové nádeje do budúcej sezóny. Je tu ešte niekoľko ďalších kajakárov, ktorí majú veľkú šancu na dobré umiestnenia v budúcej sezóne.
 
- Motivácia trénera:
ZM: Sú to tie momenty, keď je dieťa spokojné a šťastné, že môže byť v kolektíve, kde sa cíti dobre a tiež ak mu vidíme iskru v očiach. Samozrejme delíme sa spoločne aj o neúspechy, tie zamrzia ale ak niečo vyjde tak to je pocit na nezaplatenie.
TJ: Zdravie, pohyb a kolektív. Ak sú všetky tieto tri elementy prítomné a stabilné tak to všetko ide ľahšie. Deti sú budúcnosť a ak im vštepujeme správne vzorce správania, pokory a úcty tak z nich vychováme hlavne dobrých ľudí. Ak sa k tomu pridá nejaký ten športový úspech tak je to rozhodne skvelý pocit.
 
- Družobné oddiely/kluby:
ZM: Máme tu hneď oproti cez Dunaj v Ostrihome dva oddiely rýchlostnej kanoistiky, s nimi sa občas stretávame na tréningoch, potom je tu slovinský Koper, kde už dlhé roky chodievame na preteky a súčasťou toho bývajú aj spoločné tréningy s Koperčanmi. Máme výborné vzťahy.
TJ: Kanoistický oddiel TTS Trenčín je naším „domácim“ družobným oddielom, s nimi sme v tomto roku absolvovali dve spoločné sústredenia. Aj tu je spolupráca vynikajúca. Určite chceme tento trend udržať aj v budúcnosti.
 
- Memoriál Juraja Junga:
ZM: Bol to druhý ročník pretekov, po minuloročnej premiére sme sa veľa poučili z organizačných chýb, prialo nám aj počasie takže v konečnom dôsledku konštatujem, že to bolo úspešné podujatie. Našim cieľom sú medzinárodné preteky s účasťou okolitých maďarských klubov, pretože tam je skutočná kvalita pretekárov. Zároveň je to pre deti výborná motivácia získavať nových súperov a nové kamarátstva. Napokon kto na pretekoch bol musel mať pocit viac rodinného podujatia. Tak sme k tomu aj pristupovali aby sa tu každý cítil dobre.
TJ: Organizovať preteky s počtom pretekárov blížiacim sa číslu 200 to dá zabrať. Je to však dobrá reklama pre nás, že vieme takéto podujatie zorganizovať. V minulosti, naposledy v toku 1995, sa tu preteky konali a naším cieľom je na toto nejakým spôsobom nadviazať. A stále je tu ten podtón „rodinnej“ atmosféry, ktorú chceme naďalej zveľaďovať. Mali sme vynikajúci realizačný tím, ktorý nám v tomto neskutočne pomohol. Všetko išlo ako malo.
 
- Olympijské hry:
ZM: Ďalší náš odchovanec na OH to by bolo skvelé, toto sú však pre nás momentálne nereálne ciele, nakoľko naše podmienky na prípravu momentálne nemajú svetovú kvalitu. Zameriavame sa skôr na regionálnu úroveň. Nikdy však nehovoríme nikdy! Peťo Gelle tiež nebol typom víťaza a predsa sa už viac ako 12 rokov drží v úzkej svetovej špičke s dvoma účasťami na OH, on však má neskutočne silnú vôľu.
TJ: Rovnako verím, že motyka môže vystreliť. Musíme ale najskôr vybudovať silné zázemie na kvalitnú športovú prípravu a rovnako budovať silné verejné povedomie, že tu tento šport je a má svoju tradíciu a aj keď je v súčasnosti len úzkoprofilovou záležitosťou má tu svoje miesto. Bude to určite náročné ale časom chceme dosahovať aj tieto méty.
 
TJ DUNAJ ŠTÚROVO – kanoistický oddiel
 

Naši partneri

NAŠI PARTNERI

 

vadas.png
 

 

 

 
beta.jpeg

Rolling Trans s.r.o. ROBELAN s.r.o.
       
       
 

     

Turistická ubytovňa

Turistická ubytovňa Dunaj je situovaná na juhu Slovenska v Štúrove. Nájdete ju aj na stránkach ubytovanie Štúrovo. Vaša dovolenka na Slovensku sa môže začať práve u nás v Štúrove. Tešíme sa na Vašu návštevu a spoluprácu s portálom Ubytovanie na Slovensku.